Naše děti málo spí, podpořte jejich spánek (nejen) péřovými lůžkovinami.
Dnešní mladá generace trpí nedostatkem spánku
Odborníci na spánek a zdraví životní styl jsou znepokojeni. Dle posledních výzkumů má každé druhé dítě problémy se spánkem. Dostatečný spánek je přitom klíčový pro zdravý vývoj mozku i celého těla. Hektická doba, změna životního stylu jak dětí, tak jejich rodičů i závislost na sociálních sítích a mobilních zařízení. Tyto faktory výrazně přispěly k tomu, že průměrná doba spánku klesla pod osm hodin denně.
Problémy se spánkem má údajně až 50 % školáků a každého čtvrtého žáka trápí střední až těžká nespavost. „Děti a dospívající podle nejnovějších průzkumů spí méně než osm hodin denně,“ uvedl server TN.cz
Děti školou povinné by měly spát až 10 hodin denně. „V dřívějších dobách děti večer nemohly sednout k Instagramu nebo TikToku, u toho můžou zapomenout na čas a nechce se jim spát,“ říká psycholog Petr Šobra. Spojení kyberprostoru s nedostatkem spánku, je novým tématem, kterým se budou odborníci v následujících letech intenzivně zabývat.
Data vědců z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se zabývali spánkovými návyky dětí. „Poprvé za sledování spánkových návyků jsme ve všedních dnech zaregistrovali, že děti spí průměrně méně než osm hodin, konkrétně je to 7 hodin a 57 minut. Před osmi lety to bylo i o dvacet minut déle,“ poukázal jeden z vědců Michal Kalman, pro web Idnes.cz
„Dnešní doba je hektická, máme spoustu práce, spoustu povinností, spoustu zábavy a věcí, které můžeme dělat místo spánku, a tomu spánku nepřikládáme takový význam,“ varuje Jana Kopřivová, vedoucí Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví.
Kolik spánku děti potřebují?
- Předškolní děti ve věku 3-5 let by měly spát 10-13 hodin. Část spánku mohou nahradit odpoledním odpočinkem.
- Školní děti ve věku 6-13 let potřebují 9-11 hodin spánku v noci, aby byl zajištěn jejich správný vývoj a zdraví.
- Teenageři ve věku 13-18 let by měli spát 8-10 hodin denně.
Benefity kvalitního spánku
Během spánku se z mozku odplavují toxiny, které vznikly v průběhu dne, protože jejich hromadění mozek poškozuje. Podporuje paměť, metabolické i hormonální pochody. Snižuje riziko vysokého krevního tlaku, obezity a deprese. Především obnovuje psychické a fyzické síly, je prevencí proti celé řadě onemocnění.
Jak se dobře vyspat? Rady pro rodiče s dětmi.
- Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu.
- Cvičte 20 až 30 minut denně, ale ne později než několik hodin před spaním.
- Vyhněte se kofeinu a nikotinu ve večerních hodinách a alkoholickým nápojům před spaním.
- Relaxujte před spaním – zkuste teplou koupel, čtení nebo jinou relaxační rutinu.
- Vytvořte si pro spánek příjemné prostředí – vyhněte se jasným světlům a hlasitým zvukům, udržujte v místnosti teplotu okolo 18 °C a nedívejte se na televizi ani nemějte v ložnici počítač.
- Neležte vzhůru v posteli. Pokud nemůžete usnout, dělejte něco jiného, jako je čtení nebo poslech hudby, dokud se nebudete cítit unavení.
- V neposlední řadě jde také o dobře vybavenou postel vhodnými lůžkovinami
Proč právě péřové lůžkoviny?
Dobře zachycují teplo
Husí prachové peří nemá žádné „stopky“ z peří, což znamená, že může tvořit velmi účinný prvek zachycující teplo, což omezuje ztrátu vzduchu uvnitř polštáře či přikrývky – vzduch je ohříván samotným spáčem.
Dýchají
Peřiny a polštáře z husího peří nezachycují jen teplo. Prodyšný povlak umožňuje husímu prachovému peří proudění vzduchu v celém ložním prádle. Je to nepostřehnutelné, ale udržuje teplotu peřiny v celé její ploše, což je důležité pro zajištění dobrého spánku.
Absorbují pot
Kvůli tzv. Hygroskopickému efektu (schopnost látky pohlcovat a udržovat vzdušnou vlhkost) husí peří aktivně odvádí vlhkost. V zimě vás tak udrží v suchu a teple, v létě zabrání nadměrnému pocení. Čili lepší spánek po celý rok.
Jsou extrémně lehké
I přes své výjimečné vlastnosti, kterými jsou zadržování tepla a cirkulace vzduchu, váží peřina z husího peří velmi málo. Proč? Protože husy létají. Každá část jejich těla se vyvinula tak, aby byla lehká a maximálně výkonná. To znamená, že husí peří prokáže své mimořádné schopnosti v chladnějších podmínkách a zároveň se dokáže přizpůsobit, i když se v noci převalujete ze strany na stranu.
Můžete je prát
Lůžkoviny z husího peří je možné prát ve vlastní pračce o minimální kapacitě 7 kg s jemným pracím prostředkem při teplotě 60° C nebo nastaveným “péřovým” programem.
Vhodné pro alergiky
Navzdory všeobecnému přesvědčení, alergie na peří a prachové peří nejsou příliš časté, spíše by se dalo říct, že jsou vzácné. Mnoho lékařů, zcela mylně, doporučuje těm, kteří jsou náchylní k alergiím, aby vyměnili ložní prádlo plněné peřím za přikrývky se syntetickou výplní. Na základě nových vědeckých studií však tento mýtus související s údajnými negativními vlastnostmi nacházejícími se v ložním prádle z peří, musel být revidován, a dokonce zcela vyvrácen!
Zdroj: TN.cz; Idnes.cz